سبزى ستاره سیاره محققان تحقیقات اخبار علمی و آموزشی

سبزى: ستاره سیاره محققان تحقیقات اخبار علمی و آموزشی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی یک باکتری که تنفس انسان در مریخ را ممکن می‌کند!

محققان دریافته‌اند گونه‌ای از باکتری‌های سازگار با محیط کم‌نور می‌توانند به سیاره سرخ فرستاده شوند تا جهت سکونت احتمالی انسان، اکسیژن تولید کنند. 

یک باکتری که تنفس انسان در مریخ را ممکن می‌کند!

یک باکتری که تنفس انسان در مریخ را ممکن می کند!

عبارات مهم : سیاره

محققان دریافته اند گونه ای از باکتری های سازگار با محیط بی فروغ می توانند به سیاره سرخ فرستاده شوند تا جهت سکونت احتمالی انسان، اکسیژن تولید کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک تایمز، گونه ای از باکتری های ساحلی که می توانند در شرایط سخت رشد کنند، ممکن است بتوانند جهت انسان هایی که قدم به سیاره مریخ خواهند گذاشت، به شکل پایدار اکسیژن تولید کنند.

هوای سیاره سرخ می تواند انسان را به سرعت بکشد. اتمسفر مریخ کمتر از 1 درصد زمین است که عملا نفس کشیدن را بسیار سخت می کند.

یک باکتری که تنفس انسان در مریخ را ممکن می‌کند!

هوا در سیاره مریخ مشمول بر 95 درصد کربن دی اکسید، 3 درصد نیتروژن، 1.6 درصد آرگون و تنها مقدار کمی اکسیژن هست. در حالی که روی زمین، حدود 21 درصد هوا از اکسیژن تشکیل شده است هست. انسان ها نمی توانند در غلظت بسیار کم اکسیژن زنده بمانند.

غلظت بالای کربن دی اکسید در مریخ جایگزین اکسیژن در گلبول های قرمز انسان می شود که در صورت عدم حفاظت، کاوشگران ممکن است ظرف کمتر از 3 دقیقه جان خود را از دست بدهند.

محققان دریافته‌اند گونه‌ای از باکتری‌های سازگار با محیط کم‌نور می‌توانند به سیاره سرخ فرستاده شوند تا جهت سکونت احتمالی انسان، اکسیژن تولید کنند. 

اما گونه ای از سیانوباکتری ها می توانند هوای مریخ را جهت انسان قابل تنفس کنند.

سیانوباکتری ها یکی از بزرگترین گروه های باکتری در زمین هستند و بیش از 2.5 میلیارد سال است که در زمین سکونت دارند. این خانواده از باکتری ها در غیرمنتظره ترین مکان های زمین، کربن دی اکسید را می گیرند و اکسیژن آزاد می کنند.

محققان دانشگاه ملی استرالیا در تحقیقی که در مجله Science انتشار یافته هست، تحقیقی در مورد این موجودات کوچک آبهای عمیق انجام دادند که می توانند در شرایط سخت و نور کم زنده بمانند.

یک باکتری که تنفس انسان در مریخ را ممکن می‌کند!

محققان امیدوارند با مطالعه این باکتری ها، درک بهتری از فتوسنتز به دست آورند. فرآیندی که از طریق آن گیاه های و دیگر موجودات، انرژی را از نور تولید و ذخیره می کنند و اکسیژن تولید می کنند.

مطالعه مکانیزم فیزیکی توانایی جذب سیانوباکتری ها ممکن است به پژوهشگران یاری کند که در مورد چگونگی کارکرد فتوسنتز زیاد بدانند و می تواند امکان استفاده از این موجودات را جهت تولید اکسیژن در مریخ زیاد کردن دهد.

محققان دریافته‌اند گونه‌ای از باکتری‌های سازگار با محیط کم‌نور می‌توانند به سیاره سرخ فرستاده شوند تا جهت سکونت احتمالی انسان، اکسیژن تولید کنند. 

این سیانوباکتری های سازگار با شرایط بی فروغ می توانند جهت تولید اکسیژن مورد استفاده قرار گیرند و یک بیوسفر روی یک سیاره دیگر جز زمین ایجاد کنند.

محققان تاکنون دریافته اند که سیانوباکتری هایی که Chroococcidiopsis نامیده می شوند، از رنگدانه کلروفیل به عنوان یک ماده مهم در فتوسنتز که در شرایط نور کم اتفاق می افتد، استفاده می کنند. این بدهید معنی است که این سیانوباکتری ها در آینده جهت تولید اکسیژن در مستعمره های انسانی از جمله مریخ فرستاده خواهند شد.

یک باکتری که تنفس انسان در مریخ را ممکن می‌کند!

در حال حاضر این موجودات زنده در محیط های خشن مانند قطب جنوب، کویر موهاوی و فضای بیرونی ایستگاه فضایی بین المللی رشد می کنند و این امر نشان می دهد که آنها می توانند در شرایط مشکل مانند سطح مریخ زنده بمانند.

“کرائوس” سرپرست تحقیقات می گوید: فتوسنتز می تواند به لحاظ تئوری با این نوع از موجودات جهت ایجاد هوای قابل تنفس جهت انسان ها بر روی مریخ تحت کنترل گرفته شود. ارگانیسم های سازگار با نور کم، مانند سینوباکتری های مورد مطالعه ما، می توانند زیر سنگ ها و صخره ها رشد کنند و به طور بالقوه در شرایط سخت و خشن سیاره سرخ زنده بمانند.

سیانوباکتری ها را همچنین به عنوان جلبک های فیروزه ای، باکتری های فیروزه ای یا سیانوفیتها می شناسند. سیانوباکتری ها خودکفا بوده و جهت تولید مواد غذایی نیاز به نور و آب ندارند. آنها بی هوازی هستند یعنی نیازی به اکسیژن ندارند.

در وقت پیدایش این باکتری ها، اکسیژن در جو زمین وجود نداشت. آن ها دارای کلزوفیل a هستند و فتوسنتز می کنند و اغلب آن ها متحرکند.

سیانوباکتری­ ها قدیمی ­ترین پروکاریوت­های فتوسنتز­کننده روی زمین می­ باشند. این میکروارگانیسم ها بطور گسترده­ ای در خاک­ های طبیعی، آب­های شیرین و زیستگاه­ های دریایی توزیع شده است ­اند و دارای تنوع مورفولوژیکی قابل ملاحظه ­ای می باشند.

تاریخچه تکاملی طولانی این میکروارگانیسم ­ها به صورت قابل توجهی گواهی بر موفقیت سیانوباکتری­ها جهت زنده ماندن در زیستگاه­ های متعدد و قدرت تحمل اکولوژیکی بالای آن ها دارد. علاوه­ بر این، سیانوباکتری­ها با یک قدرت تحمل اکولوژیکی اوج با دما، نور، شوری، رطوبت و شرایط قلیایی توسعه یافته­ اند و دارای بسیاری از خصوصیات و سازگاری ­ها می باشند که توزیع گسترده و موفقیت آن ها در بقاء را توضیح می ­دهد.

اصطلاح «متابولیسم سیال یا لغزنده»، کوتاه ترین و در عین حال گویاترین توجیهی است که جهت این گستردگی به کار می رود. نوعی انعطاف پذیری متابولیک که شاید منحصر به فرد باشد و تنها در مورد زیستگاه ها صدق نمی کند.

هنوز مکانیزم خوگیری و سازگاری های خاص سیانوباکتری ها به شرایط محیطی و سیالیت هایی که به عنوان مثال در عوض کردن آرایش سیستم های فتوسنتزی و رنگینه های این موجودات در مواجهه با تغییرات سریع شرایط محیطی به وقوع می پیوندد، جهت صاحبنظران روشن نیست. ‏

طبقه بندی تاکسونومیک سیانوباکتری­ ها بسیار پیچیده هست. سیانوباکتری ها در گذشته تنها بر­اساس صفات مورفولوژی­ و بر طبق کدهای بین المللی­ نام­گذاری ­گیاهی (ICBN)طبقه­ بندی می­ شدند. این طبقه بندی که تنها بر اساس خصوصیات مورفولوژیکی می­ باشد، با وجود این واقعیت که مورفولوژی سیانوباکتری ­ها در مقایسه با بسیاری از میکروب ­های پروکاریوتی پیچیده است و صفات مورفولوژیک در پاسخ به شرایط زیست محیطی متفاوت عوض کردن پذیرند، لزوما نمی ­تواند یک طبقه بندی فیلوژنتیکی معتبر باشد.

ترکیب طبقه بندی مورفولوژیکی گذشته و طبقه بندی بر­اساس روش­ های مولکولی به منظور دستیابی به کلیدهای شناسایی معتبر، یک چالش مهم جهت زیست شناسان محسوب می­ شود، با­ این­ حال، تلاش جهت متحد ساختن این دو سیستم طبقه ­بندی همچنان ادامه دارد.

درحال حاضر سیستم نام­گذاری باکتریولوژیکی سیانوباکتری­ ها به طور گسترده­ ای پذیرفته شده است است.

واژه های کلیدی: سیاره | باکتری | اکسیژن | باکتری | اخبار علمی و آموزشی

یک باکتری که تنفس انسان در مریخ را ممکن می‌کند!

یک باکتری که تنفس انسان در مریخ را ممکن می‌کند!

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog