سبزى ستاره سیاره محققان تحقیقات اخبار علمی و آموزشی

سبزى: ستاره سیاره محققان تحقیقات اخبار علمی و آموزشی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری آیا راز محبوبیت آیتم تازه برنامه رامبد جوان، عبور از مرزهای اخلاقی است؟

حالا بیراه نیست اگر بگوییم رامبد جوان با خندوانه اش کاری کرده که تصور تلویزیون بی خندوانه سخت به نظر می رسد. برنامه ای که بی کمترین تردیدی بیش از مجموع تمام ب

آیا راز محبوبیت آیتم تازه برنامه رامبد جوان، عبور از مرزهای اخلاقی است؟

آیا راز محبوبیت آیتم تازه برنامه رامبد جوان، عبور از مرزهای اخلاقی است؟

عبارات مهم : اخلاقی

حالا بیراه نیست اگر بگوییم رامبد جوان با خندوانه اش کاری کرده که تصور تلویزیون بی خندوانه سخت به نظر می رسد. برنامه ای که بی کمترین تردیدی بیش از مجموع تمام بیست وچند شبکه دیگر بیننده دارد. درواقع بعد از روزگاری که همه مان می نالیدیم که آیا مثل تلویزیون های خارجی برنامه ای نداریم که یقه تماشاگر را گرفته و ول نکند، برگ برنده تلویزیون در تمام چند سال اخیر همین خندوانه بوده و هنوز هم هست.

یادم می آید زمانی نوشته بودم: یک زمانی تلویزیون جز نود برنامه جذابی نداشت. برنامه ای که تماشاگران بالقوه جعبه جادو را جذب کند و اجازه بلندشدن ندهد. این چیزها را راجع به تلویزیون های خارجی شنیده بودیم که تماشاگر را ول نمی کنند و گاه تا ١٠، ٢٠ سال محبوبیت ارزش کم نمی شود. بعد هم که به قول محمد مایلی کهن از ماهواره همسایه دیدیمشان، فهمیدیم کار چندان شاقی هم نکرده اند؛ یعنی کاری نبود از ما برنیاید. یک مجری کاربلد می خواست و چند میهمان آشنا و البته دستی باز جهت حرف زدن.

خندوانه چه کرده؟
تا اینکه خندوانه روی آنتن رفت؛ خندوانه شروع یک دوران تازه در تلویزیون کشور عزیزمان ایران بود. با این برنامه مدیران فهمیدند وحشت از خوش حالی وحشت عاقلانه ای نیست. اگر خندوانه فقط همین یک کار را کرده و این تابوی خودساخته را شکسته باشد، وظیفه تاریخی اش را ایفا کرده هست؛ با اینکه می دانیم دستاوردهای خندوانه منحصر به این تابوشکنی نبوده و عالی ترین و خاطره سازترین لحظات یک نسل از تلویزیون بین ها مدیون این برنامه هست. حالا دیگر می توان مطمئن بود اگر سال ها بعد جایی صحبتی از تلویزیون امروز وسط آید، با حسرت از خندوانه یاد خواهد شد که یادش بخیر؛ آن روزها یک خندوانه ای بود که….

ماجرا چیست؟
تاریخ شروع شوی تلویزیونی خندوانه به ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ برمی گردد. برنامه ای با مضمون خنده که حتی به رغم شروع محکم و کوبنده اش نیز همواره با خطر یا ریسک تکراری شدن مواجه بوده؛ ولی سازندگان خندوانه با ایجاد نقطه عطف های متوالی هوای تازه ای در حال وهوای برنامه جاری ساخته اند. یکی از این نقاط عطف استندآپ کمدی است که در قالب مسابقه یا لیگ کمدی، ابتدا به وسیله کمدین ها و اشخاص آشنا شده است بنا گذاشته شد و در ادامه با سری اول و دوم مسابقه خنداننده شو هر وقت خندوانه دچار چالش هایی جدی شده، تصویر العمل امیدوارکننده ای نشان داده هست. مثل همین روزهای اخیر که خندوانه با خنداننده شو دوباره رنگ وبوی خندوانه می دهد و اتفاقا مثل هر برنامه موفق دیگری ظاهرا مسئله هم همین جاست.

تاوان محبوبیت
می گویند محبوبیت تاوان دارد، به خصوص در تلویزیون و سینمای ایران. مثال ها زیادند: همین خندوانه، همین خنداننده شو و البته ده ها مثال دیگر. درواقع هر لحظه هنگامی که برنامه ای موفق شده، تیر ها به سمتش نشانه گرفته شده است اند.

این روزها اینترنت پر شده است از مطالبی تند راجع به اینکه خندوانه جهت خنداندن مردم به خطوط قرمز اخلاقی و عرفی و حتی شرعی تجاوز کرده هست. حتی بعضی سایت های خاص با نمایش بریده استندآپ های اجراشده خنداننده شو را بشدت زیر پرسش برده اند. این حال وهوا خیلی ها را یاد انتقادات سال گذشته، بعد از اجرای دختری می اندازد که جسورانه به خطوط قرمز خودساخته تاخته بود؛ این یعنی اثبات همان مثال که محبوبیت تاوان دارد.

انتقادات اخیر که بازتاب فراوانی نیز در رسانه ها و اینترنت یافته، البته تنها انتقادات مطرح شده است راجع به این برنامه نیست. روزنامه ای که پارسال راجع به این برنامه تیتر زده بود:

حیا زدایی؛ این اعتراض را امسال نیز ادامه داده هست. منتقدی که چند سالی می شود مدام به این برنامه تاخته، دوباره گفته هایش را تکرار می کند. کاربری با اشاره به اینکه اسلام تعریفی متفاوت از خوش حالی دارد، روزه یا اطعام فقرا و یا صله ارحام را خوش حالی های مد نظر اسلام معرفی می کند. دیگری نیز انتقادش را به مسیر دیگری هدایت می کند که اثبات اهداف دیگری است: خوب پول در میارن. همین جهت مقامات صداوسیما کفایت می کنه. کاربر دیگری هم نوشته: رامبد از دهه شاید ٧٠ مشغول ترویج اخلاق و منش و خانواده داری به سبک و تفکرات غربی- روشنفکری بوده و حالا نوبت ابتذال و خنده های ماشینی و الکی است.

شاید تنها نظر متفاوت در رسانه هایی خاص نظر این کاربر باشد که نوشته: همه دنیا این جور برنامه هایی دارند. سنگ اندازی تو راه کسانی که خوش حالی را می آفرینند، باعث بحران و ایجاد هزینه جهت کشور خواهد شد.

ساطورها و قلم ها
با این انتقادات به یک باره فضا جهت خندوانه ای ها سنگین شده؛ به خصوص اینکه بعضی از انتقادات مطرح شده است این برنامه را از بیخ وبن زده اند و کمترین توجهی به نکات مثبتش نداشته اند. انتقاداتی با تاکید بر پرسشها اخلاقی؛ مثل این نمونه که به خدا وقت تماشای خنداننده شو از خانواده ام خجالت کشیدم!

به نظر می رسد یک بار دیگر اشتیاق جمعی ما ایرانی ها در تخریب آدم ها و برنامه های موفق قربانی جدیدی می جوید. آن هم در حالی که می دانیم خندوانه در این چند وقت اخیر تنها برنامه ای بوده که تا حدی توانسته در دورکردن مردم از پای برنامه های ماهواره ای موفق عمل کند؛ با اینکه می دانیم این برنامه از عوامل موثر در برندشدن یک شبکه کوچک و حاشیه ای و به قولی فرعی بوده و با اینکه راجع به تاثیرگذاری این برنامه ها خیلی چیزها می دانیم و می دانند؛ ولی با تمام این چیزها باز چنان قلم ها را ساطور می کنیم که در باور نمی گنجد.

خندوانه، رامبد یا هر انسان دیگری می تواند اشتباه کند ولی اینکه با نخستین اشتباه یا تصور اشتباه چنین فضایی جهت برنامه ای بسازیم که دوست و دشمن به موفقیتش اذعان دارند، نمی تواند چندان دلگرم کننده باشد.

آیا راز محبوبیت آیتم تازه برنامه رامبد جوان، عبور از مرزهای اخلاقی است؟

روزنامه شهروند

واژه های کلیدی: اخلاقی | برنامه | خندوانه | تلویزیون | رامبد جوان | خنداننده شو | شوی تلویزیونی | مسابقه خنداننده شو

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog